Od 26 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe regulacje dotyczące umowy na okres próbny. Uzależniają one długość jej trwania od długości umowy na czas określony, którą strony mają zamiar zawrzeć po zakończeniu okresu próbnego. Ponadto, wprowadzają nieistniejącą dotychczas przesłankę zawarcia umowy na okres próbny, jaką jest zamiar zatrudnienia pracownika po upływie okresu próbnego.
Jak wskazuje polski ustawodawca – zmiany te są konieczne z uwagi na implementację dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Problem w tym, że dyrektywa tego nie wymaga. Polski ustawodawca uchwalił regulacje, które są jedynie źródłem wątpliwości prawników i problemów dla pracodawców.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem autorstwa prof. UŁ, dr hab. Małgorzaty Kurzynogi oraz dr hab. Daniela Książka. Dla Dziennika Gazety Prawnej, eksperci kompleksowo omawiają zagadnienie.
“Przepisy polskiego kodeksu pracy opierają się na innej zasadzie i próba zastosowania do nich reguł z dyrektywy nie poprawiła sytuacji pracowników, a jedynie wywołała wątpliwości pracodawców. Pytają, czy w świetle nowych przepisów mogą zrezygnować z zatrudnienia pracownika po okresie próbnym, skoro przepisy niejako wiążą podpisanie umowy z zamiarem zatrudnienia.”
Artykuł znajdą Państwo: TUTAJ